Mi is az a Segítő beszélgetés?

A Segítő beszélgetés legfontosabb tulajdnoságai:

Non-direktív = nem direkt. Nem vizsgál, nem diagnosztizál, nem a tünetekhez közelít, hanem a segítséget kérő embernek az élményvilágába való belehelyezkedést, annak megértését helyezi a középpontba.

A non-direktivitás arra utal, hogy értelmezés nélkül, a kliensnek a szavakban kifejezett és az e mögött rejlő érzéseit próbálja visszatükrözni, hogy ezáltal segítse érzéseinek, nehézségeinek jobb megértését, megfogalmazását. A visszatükrözés újrafogalmazást jelent, nem a kliens szavait ismételjük meg más szavakkal, hanem átéljük érzéseit, amit szavakban is kifejezett és ezt tükrözzük vissza.

 

A beszélgetésről bővebben:

 
Rogersi elmélet a segítő kapcsolatban: a rogersi segítő tevékenység alapelvei:
Az érzelmi szintnek egyik legismertebb klasszikus technikája a rogersi segítő kapcsolat, a humanisztikus iskola és a személyközpontú elmélet. Első művét 1942-ben szociális szakembereknek ajánlotta. Nevelési tanácsadó volt, a szülők nevelési tanácsadásával foglalkozott→ nem a patológiás oldalról kiinduló elmélet, hanem az egészséges személyiségserkentés a célja.
Fogalmak:
Counseling: konzultáció vagy tanácsadás.  
 
Carl Rogers szerint a counseling tanácskozást jelent, ami egy személyiségfejlesztő módszer, amely azt a célt szolgálja, hogy a kliens jobban ki tudja bontakoztatni a saját belső lehetőségeit az életvezetési problémák során. Ezt pedig az teszi lehetővé, hogy a segítő kapcsolaton belül javul az önismerete. Rogers tapasztalata azt mutatja, hogy a közvetlen tanácsadás a direkt befolyásolás vagy az ellenállásnak a fokozódását vagy a függőségnek, a dependenciának a fokozódását váltja ki, az életvezetési nehézségek nem múlnak el. 
 
Nondirektiv segítő beszélgetés: Rogers a kliens tanácsadási módszerét eleinte nondirektiv tanácsadásnak nevezte. Non-direktív: jelentése nem direkt. Nem vizsgál, nem diagnosztizál, nem a tünetekhez közelít, hanem a segítséget kérő embernek az élményvilágába való belehelyezkedést, annak megértését helyezi a középpontba.
Ebben az értelemben beszélhetünk személyközpontú segítő beszélgetésről
 
A nondirektivitás arra utal, hogy értelmezés nélkül, a kliensnek a szavakban kifejezett és az e mögött rejlő érzéseit próbálja visszatükrözni, hogy ezáltal segítse érzéseinek, nehézségeinek jobb megértését, megfogalmazását. A visszatükrözés újrafogalmazást jelent, nem a kliens szavait ismételjük meg más szavakkal, hanem átéljük érzéseit, amit szavakban is kifejezett és ezt tükrözzük vissza. 
A kliensnek van néhány elvárása felénk, azt várja, hogy a szakember konkrét tanácsot adjon, és kompetens legyen abban, hogy az ő problémájában mi a teendő.  A segítő kapcsolat arra való, az ő problémájában mi a teendő.  A segítő kapcsolat arra való, hogy hosszú távú személyiségfejlődést az elérendő. A kliens függetlenségének az erősítésével igyekszik a személyiség fejlesztésére, a problémamegoldó képesség erősítésével a probléma megoldása. A problémamegoldás fejlesztésével az önálló megoldás felé adunk lehetőséget. Az intellektuális, racionális kérdések háttérbe szorulnak. Alapfeltevése, hogy az életvezetési problémák,  alkalmazkodási nehézségek és a vágyak érzelmileg telített helyzetekben akadályozzák az alkalmazkodást. A múlt eseményeinek a feltárása helyett (pl.: pszichoanalízis) az itt és most történéseivel foglalkozik, azt mondja, hogy az érzelmi, alkalmazkodási minták megjelennek ebben a helyzetben. Az a segítő kapcsolat, amit kialakítunk a klienssel, amiben felnőtt, autonóm emberként viselkedhet, s az már önmagában fejlesztő.